Protetyka stomatologiczna - sztuka odbudowy uśmiechu
Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, specjalizująca się w projektowaniu, protez zębowych, mających na celu odbudowę brakujących zębów lub ich części. Wykorzystując nowoczesne technologie i materiały, lekarze protetycy są w stanie nie tylko przywrócić pacjentom pełną funkcję żucia, ale także estetyczny i naturalny wygląd uśmiechu. Protezy mogą być stałe, jak korony, mosty czy implanty, bądź ruchome, jak protezy całkowite czy częściowe. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom w protetyce, pacjenci mogą cieszyć się komfortem i pewnością siebie, niezależnie od stopnia utraty zębów. Współczesna protetyka to połączenie nauki, technologii i sztuki, której głównym celem jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez rekonstrukcję ich uśmiechu.
Wkłady koronowo-korzeniowe
Wkłady koronowo – korzeniowe stanowią konstrukcję protetyczną stosowaną w następstwie znacznego lub całkowitego uszkodzenia korony zęba. Warunkiem zakwalifikowania zęba do wykonania wkładu koronowo-korzeniowego jest wykonanie zdjęcia RTG i sprawdzenie prawidłowości przeleczenia kanału.
Wkłady koronowo-korzeniowe najczęściej wykorzystywane są jako podbudowa pod pojedynczą koronę protetyczną lub koronę stanowiącą filar mostu. Obecnie coraz częściej wykonywane są wkłady z włókna szklanego, które zastępują wkłady metalowe wykonywane w pracowni protetycznej. Umożliwiają one odbudowę zęba na jednej wizycie, jednakże nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe.
Korony protetyczne
Korony porcelanowe ze stalową podbudową stanowią najpowszechniejszą grupę koron ze względu na trwałość oraz korzystną cenę. Podbudowa ta daje dużą wytrzymałość mechaniczną, a satysfakcjonujący efekt kosmetyczny gwarantuje wysokiej jakości porcelana. Ten rodzaj koron jest idealny do odbudowy odcinków bocznych (zęby przedtrzonowe i trzonowe).
W odcinkach przednich bardziej zalecane jest wykonanie uzupełnienia protetycznego pełnoceramicznego (na podbudowie z cyrkonu). Są to korony dużo bardziej estetyczne niż korony na podbudowie z metalu.
Mosty protetyczne
Mosty protetyczne są rodzajem uzupełnień stałych czyli takich, które są na stałe zamocowane w jamie ustnej przy wykorzystaniu zębów własnych. Po zacementowaniu przez lekarza, pacjent nie ma możliwości samodzielnego ich wyjęcia. Z tego względu mosty protetyczne mają wiele zalet:
- przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny na ozębną, przez co są łatwe do zaakceptowania i zapewniają zdecydowanie większy komfort użytkowania niż uzupełnienia ruchome.
- zamocowane są na stałe, a przez to są łatwiej akceptowane oraz bardziej komfortowe w użytkowaniu,
- stanowią uzupełnienie estetyczne – prawidłowo wykonany most niczym nie wyróżnia się przy uśmiechu.
Licówki
Licówki to małe „nakładki”, które nakleja się na przednie powierzchnie zęba bez dużej ingerencji w jego tkanki. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób które chciałyby zmienić wygląd swoich zębów: kształt, kolor lub skorygować diastemę /przerwy między zębami/.
Wykonujemy licówki porcelanowe cechujące się dużą trwałością i estetyką oraz licówki kompozytowe.
Protezy zębowe szkieletowe
Protezy zębowe szkieletowe są ruchomymi uzupełnieniami protetycznymi. Wykonuje się je u pacjentów, których braki zębowe nie pozwalają na wykonanie mostów protetycznych. Główną częścią tego rodzaju protezy zębowej jest metalowy szkielet na tyle cienki, iż praktycznie nie przeszkadza użytkownikowi. Protezy szkieletowe posiadają ciernie czyli wypustki, które opierają się na powierzchniach żujących zębów, dzięki czemu siły żucia przenoszone są na zęby. Należy zaznaczyć, że jest to fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych z dziąseł na kości, a w związku z tym jest niewątpliwą zaletą tego rodzaju uzupełnień. Klamry natomiast są odpowiedzialne za utrzymanie protezy na podłożu.
Częściowe i całkowite protezy zębowe osiadające
Protezy osiadające, podobnie jak protezy szkieletowe są uzupełnieniem ruchomym, ale w tym przypadku siły żucia są przeniesione wyłącznie na błonę śluzową i okostną kości szczęk. Może to w przyszłości powodować przyspieszenie zaniku kości. Materiałem, z którego wykonywane są protezy osiadające jest akrylan.
Zobacz również: