Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych

Piękny uśmiech to marzenie prawie każdego z nas zwłaszcza, jeśli możemy pokazać równe i białe zęby. Nasza twarz wygląda wtedy atrakcyjnie i tym samym poprawia się nasze samopoczucie.

Częstym powodem unikania uśmiechu są krzywe zęby, czyli wada zgryzu. Zastanawiamy się wtedy nad możliwościami prostowania zębów, korygowania wady zgryzu oraz zadajemy sobie pytanie czy nasza wada może być wyleczona i czy nie jest za późno na leczenie. Na te pytania wyczerpującej odpowiedzi udzieli nam lekarz ortodonta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu. Ku naszemu zaskoczeniu dowiemy się, że na leczenie wad zgryzu nigdy nie jest za późno. Może być ono prowadzone z powodzeniem u dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Pokutuje przekonanie, że wady zgryzu można korygować tylko w dzieciństwie. Jest to mit. Nikogo nie dziwią licealiści, studenci oraz „poważni ludzie” w specjalnych aparatach, często z kolorowymi elementami, które są nawet zabawne.

Warto jednak pamiętać, że prostowanie zębów oprócz względów estetycznych ma ogromne znaczenie lecznicze. Bardzo często konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego jako etap wstępny przed leczeniem protetycznym, chirurgicznym lub implantologicznym, oraz zapobieganie i leczenie dolegliwości ze strony stawów skroniowo – żuchwowych.

Zadaniem aparatów jest także usunięcie konsekwencji wad zgryzu, czyli złego rozdrabniania pokarmów, a także próchnicy spowodowanej złym szczotkowaniem zębów, ze względu na stłoczenie czy też chorób przyzębia.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome najczęściej służą do leczenia wad zgryzu u dzieci w okresie rozwojowym. Jest to bardzo ważne, ponieważ pobudzają wzrost części twarzowej czaszki w pożądanym kierunku. Potoczne aparaty te nazywane są wyjmowanymi.

Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie aparatem ruchomym może pomóc w prawidłowym rozwoju łuków zębowych, a dzięki temu wyeliminować potrzebę późniejszego leczenia inwazyjnego (ekstrakcji zębów stałych). Badania wykazały, że aparaty ruchome mogą przynieść doskonały efekt, kiedy są stosowane w okresie wzrostu pacjenta. Minusem leczenia jest fakt, że aparat musi być noszony minimum 16 godzin na dobę. Zakładanie aparatu tylko na noc niestety nie daje pożądanego efektu.

Aparaty stałe

Aparaty stałe stosowane są do leczenia wad zgryzu u pacjentów starszych z pełnym uzębieniem stałym, chociaż czasami zakłada się je również w okresie uzębienia mieszanego. Elementami składowymi aparatów stałych są zamki oraz pierścienie naklejane na zęby specjalnym klejem. Następnie na naklejone elementy mocowany jest łuk, który ma za zadanie wywierać na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Pozwala to na przesuwanie zębów w dowolnym kierunku w obrębie jednego łuku (szczęki lub żuchwy), obracanie ich wokół własnej osi oraz skracanie i wydłużanie.

W trakcie noszenia aparatu stałego bardzo ważne jest systematyczne mycie zębów oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, ponieważ pod elementami aparatu gromadzą się resztki pożywienia, a to zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy. Dlatego po założeniu aparatu w naszym gabinecie, pacjenci otrzymują zestaw szczoteczek i innych akcesoriów niezbędnych do prawidłowego utrzymania higieny oraz teoretyczny i praktyczny instruktaż przeprowadzony przez higienistkę. Pacjenci powinni także unikać żucia gumy oraz spożywania twardych pokarmów. Nie przestrzeganie tych zasad może doprowadzić do poluzowania się bądź obklejenia elementów aparatu.

Stosujemy aparaty z:

  • Zamkami metalowymi – są najpopularniejsze. Występują w kilku rodzajach i rozmiarach. W naszej przychodni stosujemy zamki metalowe standardowe oraz samoligaturyzujące, a wiec najbardziej estetyczne i najmniej kłopotliwe dla pacjenta. Charakteryzują się one wysoką precyzją i dużą wytrzymałością. Do zamków tych można dodać kolorowe gumeczki co dodaje im wdzięku, a proces leczenia jest mniej nudny.
  • Zamki przeźroczyste – stosowane głównie z powodów kosmetycznych. Aparat tego typu jest mniej widoczny i z tego powodu często preferowany przez pacjentów dorosłych. Stosujemy dwa rodzaje zamków przezroczystych. Różnią się one materiałem z którego zostały wykonane, a co za tym idzie estetyką i wytrzymałością. Są to zamki ceramiczne oraz z szafiru górskiego.

Clear Aligner – niewidoczne aparaty

Clear Aligner to dyskretne aparaty ortodontyczne. Jest to nowoczesna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek-szyn, które prostują zęby nie powodując u pacjenta niedogodności i dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem.

Nakładki są wyjątkowo estetyczne ponieważ są przeźroczyste oraz dokładnie dopasowane do zębów, dlatego pacjenci mogą bez skrępowania śmiać się i rozmawiać. Wykonane są z miękkiego materiału, bez żadnych elementów metalowych do skręcania czy mocowania. Można je łatwo zdejmować do jedzenia i czyszczenia więc utrzymanie higieny jest bardzo łatwe.

Nakładkami Clear Aligner można leczyć różne wady zgryzu o niezbyt dużym nasileniu, a o kwalifikacji do leczenia decyduje lekarz ortodonta.

Instruktaż higieny